Prague Microfestival 2013

5. ročník pražské, plně dvojjazyčné neziskové platformy pro inovativní a translokální tvorbu the 5th issue of Prague's bilingual, non-profit platform for innovative & translocal poetry

Alice Notley

ALICE NOTLEY se narodila v arizonském Bisbee, vyrůstala v kalifornském Needles a život prožila především v New Yorku a Paříži. Od roku 1970 se živí jako básnířka na plný úvazek. Je autorkou více než pětatřiceti knih jak z oblasti poezie, tak prózy, mezi nimi Grave of Light: New and Selected Poems 1970–2005 (Hrob světla: Nové a vybrané básně z let 1970–2005), za niž v roce 2007 obdržela Cenu Lenore Marshallové za poezii, a knihy esejí Coming After (Příchod poté, 2005). V roce 1998 se stala finalistkou Pulitzerovy ceny a je držitelkou mnoha dalších literárních ocenění.

ALICE NOTLEY was born in Bisbee, Arizona, grew up in Needles, California and has lived largely in New York, New York and Paris, France. She has been a full-time poet since 1970, supporting herself by poetry-connected activity. She is the author of more than thirty-five books of poetry and prose, including Grave of Light: New and Selected Poems 1970–2005 (selected for the 2007 for the Lenore Marshall Poetry Prize) and the book of essays Coming After (2005). She has been a finalist for Pulitzer Prize in 1998 and is a winner of many other literary awards.

No comments yet»

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: